Τετάρτη, 21 Νοεμβρίου 2018, 02:38:41

Εγγραφή           Αποθήκευση

ΑρχικήNewsletter | Site Map | Επικοινωνία

Αθήνα:   30°C
Βρίσκεστε εδώ: Αρχική arrow ΕΙΔΗΣΕΙΣ arrow Αθλητικά arrow Λεβαδειακός-Ατρόμητος 1-1, ΑΕΛ-Πλατανιάς 0-0
Λεβαδειακός-Ατρόμητος 1-1, ΑΕΛ-Πλατανιάς 0-0
Πηγή: Express.gr
Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας του Λεβαδειακού με τον Ατρόμητο στο πλαίσιο της 17ης ημέρας για την Super League. Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν κατακτήσει ούτε ένα βαθμό στις επτά τελευταίες αγωνιστικές, σκόραραν στο 73ο λεπτό με τον Γιουσούφ, ενώ ο Ατρόμητος είχε ανοίξει το σκορ στο 10` με τον Λε Ταλέκ.

Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας των δυτικών προαστείων, ο Λε Ταλέκ, χτύπησε και πάλι. Κόντρα στη ροή του αγώνα που ήθελε τους Βοιωτούς να πιέζουν να το γρήγορο γκολ, ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Από τη σέντρα του Λημνιού, ο Λε Ταλέκ με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Ναμάσκο, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να φέρουν το ματς στα ίσα, χρειάστηκαν 39 λεπτά για να βρεθούν με αξιώσεις απέναντι στην εστία του Ατρομήτου. Συγκεκριμένα στο 49`, ο Κουλιμπαλί με μακρινό σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκορμπούνοφ. Η πίεση των Βοιωτών μεταφράστηκε σε γκολ στο 73`. Ο Γιουσούφ που είχε μπει ως αλλαγή επτά λεπτά νωρίτερα, με πλασέ ισοφάρισε για τον Λεβαδειακό, ο οποίος πάντως καρδιοχτύπησε στο 79` όταν είδε τον αμαρκάριστο Λημνιό να χάνει μοναδική ευκαιρία (το αδύναμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι μπλόκαρε ο Ναμάσκο).

Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών)
Κίτρινες κάρτες: Καψάσκης / Λε Ταλέκ

Λεβαδειακός (Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος (83` Καραχάλιος), Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Καλτσάς, Κουλιμπαλί, Λάτσι (66` Γιουσούφ), Καψάσκης (66` Μαχαίρας), Γιακουμάκης, Μάντζιος

Ατρόμητος (Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μπάγκα, Κυριακίδης (80` Μπρίτο), Πλατέλλας (67` Πλατέλλας), Ούμπιντες, Λημνιός (88` Βασιλείου), Λε Ταλέκ

Όλα μηδέν ανάμεσα σε Λάρισα και Πλατανιά

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Λάρισας με τον Πλατανιά για την 17η ημέρα της Super League και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, που αφήνει πιο χαμογελαστούς τους Κρητικούς που πέρασαν από μία δύσκολη έδρα. Ο Πλατανιάς βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς, αντίθετα με την ομάδα της Θεσσαλίας που με 15β παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα δυνατά και δημιούργησαν από την αρχή επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Πλατανιά, ο οποίος πάντως στο ξεκίνημα ειχε την υπεροχή, αλλά χωρίς να δημιουργήσει σοβαρές ευκαιρίες για γκολ. Στο 28΄ ωραίο σουτ του Ντέλετιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κοκκάλας, ενώ στο 30΄ ο Ρέντζας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 58΄ ο Πλατανιάς... ισοφάρισε τα δοκάρια, με σουτ του Πριντέτα και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Πλατανιά, οποίος άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα διαδρόμους προς την εστία της ΑΕΛ. Έτσι Στο 67΄ ο Γιακουμάκης πάσαρε στον Αποστολόπουλο το πλασέ του οποίου από το ύψος της περιοχής έπιασε ο Θεοδωρόπουλος. Η Λάρισα απάντησε στο 77΄, όταν σε σέντρα του Γκαχιέχο, ο Τσακοπίνο κάνει την προβολή από κοντά για να αντιδράσει θετικά για την ομάδα του ο Κακκάλας και να αποκρούσει την μπάλα.

Στο 81΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει ο Πλατανιάς με το Μανούσο, το σουτ του οποίου από καλή θέση πέρασε άουτ, ενώ στο 86΄ ο Πριντέτα σημάδεψε 2η φορά για την ομάδα το οριζόντιο δοκάρι της Λάρισας.

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης
Κίτρινες: Ντέλετιτς, Θεοδωρόπουλος, Βαρέλα / Μουνάφο, Μενδρινός

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΛ: (Σάκης Τσιώλης) Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Γκόλιας (56΄ Γκαγιέχο), Φάρκας, Ρέντζας, Τίκο, Φατιόν (46΄ Μασαλέσα), Ικάουνιεκς, Ναζλίδης, Βαρέλα (69΄ Τσακοπίνο), Ντέλετιτς.

Πλατανιάς: (Γιώργος Παράσχος) Κοκκάλας, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Πριντέτα, Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (46΄ Αποστολόπουλος), Γουνδουλάκης (82΄ Μενδρινός) , Μανούσος, Γιακουμάκης (73΄ Σίγκνεβιτς).

Forbes: Οι 20 πλουσιότεροι αθλητές όλων των εποχών