Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2018, 08:52:04

Εγγραφή           Αποθήκευση

ΑρχικήNewsletter | Site Map | Επικοινωνία

Αθήνα:   30°C
Βρίσκεστε εδώ: Αρχική arrow ΕΙΔΗΣΕΙΣ arrow Αθλητικά arrow Λευκή ισοπαλία ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη, 1-1 η Βέροια με τη Λάρισα
Λευκή ισοπαλία ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη, 1-1 η Βέροια με τη Λάρισα
Πηγή: Express.gr
Δεύτερη στη σειρά εκτός έδρας ισοπαλία για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, καθώς μετά τα Χανιά έφυγε με έναν βαθμό και από την Τρίπολη. Σε ένα ματς μέσα στη βροχή, με πολλές φάσεις αλλά χωρίς γκολ, έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα, ο οποίος από το 60' αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάσα με 2η κίτρινη κάρτα.

Δεν πρόλαβε να αρχίσει η αναμέτρηση και ο διαιτητής Κίζας την διέκοψε. Αιτία το ότι προβολείς του γηπέδου της Τρίπολης δεν είχαν ανάψει πλήρως, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί ο φωτισμός μπροστά στις δύο εστίες. Με τη συμπλήρωση του 3ου λεπτού, ο Κίζας σταμάτησε το ματς, ζήτησε από τις δύο ομάδες να επιστρέψουν στα αποδυτήρια και επανήλθαν 6-7 λεπτά αργότερα, όταν είχε αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κάκιστη κατάσταση, με λίμνες νερού στα περισσότερα σημεία λόγω της βροχής κι αυτό δυσκόλευε σε μεγάλο βαθμό τις ενέργειες των ποδοσφαιριστών. Ωστόσο, το ματς είχε φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο πρώτο μισάωρο ο Αστέρας έδειχνε πιο δραστήριος και πιο απειλητικός και δημιούργησε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Μάσα, όμως ο Λεάλι ήταν σε ετοιμότητα. Ετσι, στο 21' βρέθηκε μόνος απέναντι στον Αργεντινό άσο, αλλά τον νίκησε και δύο λεπτά αργότερα απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε από εξαιρετική θέση. Από τη δική του μεριά ο Ολυμπιακός απείλησε στο 11' με τον Ιντέγε (σουτ δίπλα από το δοκάρι) και ισορρόπησε το ματς μετά το 25', όμως μόνο το σουτ του Σεμπά στο 39' ανησύχησε τον Ντοναρούμα.

Και στο β' ημίχρονο οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Με την έναρξη ο Ανδρούτσος με κεφαλιά υποχρέωσε τον τερματοφύλακα του Αστέρα σε δύσκολη επέμβαση (46') και το απευθείας φάουλ του Φορτούνη «έξυσε» το δοκάρι (48'). Ο Αστέρας «απάντησε» στο 58' με σουτ του Μανιά να περνάει μόλις άουτ, όμως στο 60' έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μάσα αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα για «θέατρο» μέσα στην περιοχή.

Στο 66' πέρασε μέσα ο Καρντόσο και στο επόμενο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία, σουτάροντας από κοντά ψηλά άουτ. Στο 68' ο δραστήριος Μανιάς αναστάτωσε την άμυνα του Ολυμπιακού και σούταρε διαγώνια άουτ και στο 71' ο Ντοναρούμα έκανε νέα δύσκολη επέμβαση σε απευθείας φάουλ του Μιλιβόγεβιτς. Στο 79' ήταν η σειρά του Λεάλι να αποκρούσει με δυσκολία του σουτ του Μανιά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες, περισσότερο πάλεψαν μέσα στις λίμνες του νερού, παρά έπαιξαν ποδόσφαιρο και έτσι το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κίζας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 60' Μάσα (2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιγκλέσιας - Φορτούνης, Μιλιβόγεβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Σελίν, Χαμντανί, Μπέρτος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνια (64' Κώτσιρας), Στανισάβλιεβιτς (46' Καλτσάς), Μάσα, Μανιάς (83' Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Ρέτσος, Βιάνα, Μιλιβόγεβιτς, Μανθάτης (46' Καμπιάσο), Ανδρούτσος (82' Ελιουνούσι), Φορτούνης (66' Καρντόσο), Σεμπά, Ιντέγε.

Παρέμειναν στα... χαμηλά Βέροια και Λάρισα

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας μεταξύ της ομάδας της Ημαθίας και της Λάρισας για την 16η αγωνιστική της Super League, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες οι οποίες παρέμειναν στα χαμηλά της βαθμολογίας και στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Η Λάρισα προηγήθηκε στο 45΄ με τον Ικάουνιεκς, ενώ η Βέροια ισοφάρισε στο 69΄ με το Σαρπόνγκ. Και οι δύο ομάδες έχουν από 15 αγώνες.

Το παιχνίδι διεξήχθη υπό βροχή σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για τη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία. Μεταξύ τους είχαν συναντηθεί και πριν δύο εβδομάδες στη Λάρισα με νικήτρια την ΑΕΛ με 2-1. Η Λάρισα ήταν καλύτερη στο Α΄ ημίχρονο και η Βέροια στο 2ο 45λεπτο.

Στο 9΄ Ο Ικάουνιεκς έπιασε ωραίο γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό απάντησε η Βέροια με μακρινό σουτ του Σάρπονγκ, το οποίο μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος. Στο 13΄ η Λάρισα έφθασε κοντά στο γκολ όταν σουτ του Αναστασόπουλου από κοντά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και απομακρύνθηκε. Η ΑΕΛ είχε μπει στον αγώνα πιο επιθετικά κι έτσι στο 19΄ και στο 21΄ σουτ του Ντέλετιτς, απέκρουσε ο Καντιμοίρης το πρώτο ενώ το δεύτερο έφυγε άουτ.

Η Βέροια στη συνέχεια ανέβασε τηην απόδοσή της και στο 29΄ σε ψηλοκρεμαστό σουτ του Βασιλαντωνόπουλου η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 45΄, όταν ο Ντοντό μετά από λάθος των αμυντικών πάσαρε στον Ικάουνιεκς, ο οποίος σκόραρε με τακουνάκι από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα για να ισοφαρίσουν και πίεσαν την Λάρισα, χωρίς να δημιουργήσουν αρχικά πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στο 55΄ σουτ του Μίλιεβιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 69΄σημειώθηκε το γκολ της ισοφάρισης για την Βέροια με όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Σαρπόνγκ.

Η Βέροια συνέχισε την πίεση στην εστία της Λάρισας και κάλλιστα θα μπορούσε να σημειώσει ένα ακόμη τέρμα. Στο 80΄ ένα καλό σουτ του Μπαλάφα, απέκρουσε με δυσκολία ο Θεοδωρόπουλος, όπως έκανε επίσης ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ στο 84΄ όταν έκοψε με τα πόδια τον Καπετάνο, στο 85΄ σε εκτέλεση φάουλ του Σαρπόνγκ και στο 90΄ πάλι σε σουτ του Καπετάνου.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Κίτρινες: Ασίγκμπα, Μίλιεβιτς / Ρέντζας, Ικάουνιεκς, Αναστασόπουλος, Ντέλετιτς